از طرح زیست شبانه تا زیست مؤمنانه؛ تصمیم‌گیری شورای شهر در مورد بیداری تهران

 

سال‌هاست که موضوع زیست شبانه در تهران مطرح شده و در حالی که موافقان آن را برای رونق اقتصاد در طول شب، سرگرمی کسانی که تا پاسی از شب بیدارند و کاهش بزه‌های شبانه مؤثر و مثبت می‌دانند، برخی دیگر آن را باعث تزلزل بنیان خانواده، گسترش فساد و بخشی از پروژه موسوم به نفوذ می‌دانند. زیست شبانه در واقع امری بین‌المللی و به معنای کار و تفریح در فضاهای شهری در طول ساعات شب است.

 

 

در این میان سید احمد علوی منتخب شورای ششم تهران پیشنهاد جایگزینی زیست شبانه با زیست مؤمنانه را داده است. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نظر شما نسبت به طرح زیست شبانه چیست؟ اینگونه اظهارنظر کرده است: «من کلیت طرح زیست شبانه را قبول دارم ولی با عنوان زیست مؤمنانه می‌توانیم شب‌های تهران را روشن‌تر، شفاف‌تر و امن‌تر کنیم. وقتی شهر به صورت کامل به خواب می‌رود، شهر ناامن می‌شود و آسیب‌های اجتماعی هم شدت بیشتری پیدا می‌کند اما نکته مهم این است که با مدل اعضای فعلی شورای شهر برای زیست شبانه کار جلو نمی‌رود. زیرا نمی‌توان شهر را به فروشگاه و امثال آن تبدیل کنیم و باید زیست مؤمنانه جایگزین شود که به نطرم جالب‌تر است».

 

 

علوی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا از چنین طرحی حمایت خواهید کرد یا خیر نیز گفته است: «بله ما حتماً در این دوره از مدیریت شهری، زیست شبانه را اصلاح و حمایت می‌کنیم». محسن هاشمی رییس فعلی شورای شهر تهران در واکنش به این طرح گفته بود: «من مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم. خودم نیز شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابم و پنجِ صبح بیدار می‌شوم؛ بنابراین تمایلی به این طرح ندارم. در صورتی که فرزندان جداگانه برنامه‌هایی برای زیست شبانه داشته باشند، نگران می‌شوم و به‌نظرم این مسأله در صورتی که در چارچوب خانواده باشد، مشکل‌زا نیست. همچنین در صورتی که در یک خانواده نیز پدر به ‌تنهایی در زیست شبانه باشد، قطعاً نگرانی‌هایی برای زنان ایجاد می‌کند».

 

 

طرح زیست شبانه تهران در سال ۹۹ با ایجاد تغییرات و حواشی بسیار با عنوان «تهران بیدار» تصویب شد. محسن هاشمی در این باره گفته است: «تصویب لایحه تهران بیدار و زیست شبانه به صورتی انجام گرفت که هم به اهداف مورد نظر فرهنگی دست می‌یابیم و هم زندگی مردم با اجرای این طرح و لایحه‌ها دچار آسیب نخواهد شد. موضوع تهران بیدار و زیست شبانه سبب می‌شود که شهروندانی که دیر می‌خوابند و به موضوع فرهنگی علاقه‌مند هستند بتواند شب هنگام زمانی را با خانواده خود به این موضوع اختصاص دهند. در حال حاضر این مسأله مربوط به نقاط محدودی از تهران است و ان‌شاءالله این مشکل با نیروی انتظامی و هیأت تطبیق برطرف خواهد شد و آن‌ها نظرات‌شان را می‌دهند و مشکلی را شاهد نخواهیم بود».

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید