روتین مراقبت از مو

روتین مو چیست؟

 

 به یک روال همیشگی برای مراقبت از مو، روتین مو می‌گویند.این روتین برای همه یکسان نیست و به نسبت نوع و بافت موی هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. روتین مو فراتر از استفاده از یک شامپو در حمام است و شما برای مراقبت بیشتر از موهایتان و داشتن موهایی سالم و براق باید از محصولات بیشتری استفاده کنید. این محصولات بر اساس نوع مو، بافت مو و وضعیت فعلی موهای شما تعیین می‌شود که در ادامه به طور مفصل در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد.

 

 

 

 

فاکتورهای تعیین‌کننده نوع روتین مو

بافت مو

 

یک دسته‌بندی برای مو وجود دارد که بر اساس بافت مو شکل گرفته است. موهای ما از نظر بافتی که دارند به سه دسته صاف، مجعد و فر تقسیم می‌شوند و برای هر کدام روتین مراقبتی موی متفاوتی باید داشت. البته یک مدل فر به نام «Coily» هم وجود دارد که بیشتر متعلق به مردم آفریقاست. مثلا موهای صاف به دلیلی که هیچ پیچ وخمی ندارند، به نسبت موهای دیگر زودتر چرب می‌شوند؛ چون روغن به راحتی و به سرعت می‌تواند در سطح مو پخش شود. اما موهای فر معمولا موهایی خشک هستند. پس روتین موی فر با روتین موی صاف متفاوت خواهد بود.

 

 

 

 

نوع مو

 

موهای ما معمولاً به سه دسته معمولی، خشک و چرب دسته‌بندی می‌شوند. این تفاوت یکی از فاکتورهایی است که باید بر اساس آن محصولات روتین موی خود را انتخاب کنید. برای مثال موهای چرب بیشتر آلودگی جذب می‌کنند و منافذ پوست سر این افراد ممکن است بسته شود. خود این ماجرا منجر به مشکلات دیگری مثل شوره سر خواهد شد. موهای خشک، به دلیل کمبود رطوبت و چربی مفید پوست دچار خشکی می‌شوند؛ اگر خشکی آن‌ها کنترل نشود ممکن است منجر به پوسته شدن کف سر شوند و یا به موخوره دچار شوند. پس روتین موهای مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

 

 

 

سبک زندگی

 

روتین مو بر اساس سبک زندگی افراد شخصی‌سازی می‌شود. اگر شما بیشتر وقت‌ها خارج از منزل هستید، شغل‌هایی شبیه به ساختمان‌سازی یا باغبانی دارید و یا در معرض آلودگی هستید، قطعا موهای شما زودتر کثیف خواهد شد و باید به نسبت بقیه با فاصله کمتری از حمام قبلی دوباره به حمام بروید. از طرفی افراد ورزشکار نیز باید روتین مراقبت از موهای خود را زودتر انجام دهند.

 

 

 

 

مواد شیمیایی

 

اگر از مواد شیمیایی مثل رنگ مو یا دکلره برای موهایتان استفاده کرده باشید، حتما موهای شما به مراقبت بیشتری احتیاج خواهند داشت. حتی اگر برای رنگ کردن موهایتان از بهترین متخصص در این زمینه کمک گرفته باشید، باز هم مواد شیمیایی به موها آسیب می‌زنند و آنها را خشک و شکننده خواهند کرد. از طرفی موهای رنگ شده را نباید زیاد بشویید؛ چرا که باعث از بین رفتن رنگ موی شما می‌شود. پس روتین مراقبتی موی رنگ‌ شده متفاوت از بقیه خواهد بود. اگر هم با مواد آرایشگاهی کراتین انجام داده باشید، باید از محصولات مراقبت از مویی استفاده کنید که فاقد سولفات هستند. سولفات به راحتی مواد کراتین را از بین می‌برد. از طرفی اگر برای استایل کردن روزانه موها از وسایل حرارتی استفاده می‌کنید، باید محصول مراقبت از مو در برابر حرارت را جز محصولات روتین موی خود قرار دهید.

 

 

 

 

ساختار مو

 

موهای شما ممکن است ضخیم یا نازک باشد. موهای نازک ساختار سست‌تری دارند و باید بهتر از آنها مراقبت کرد. علاوه بر این، موها می‌توانند کم‌پشت (کم حجم) یا پرپشت باشند. برای کسانی که موهای آنها کم حجم است، محصولاتی طراحی شده تا به بهتر دیده شدن این نوع موها کمک کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، می‌توانید این محصولات را در روتین موی خود استفاده کنید.

 

 

 

 

ترتیب مراحل انجام روتین مناسب مو

 

با دانستن نکات در مو ها، حال نوبت دانستن مراحل انجام روتین موهاست.

 

شستن مو

 

اولین قدم برای یک روتین مراقبت از مو، تمیز بودن آنهاست. شما باید با توجه به ویژگی موهایتان شامپوی مناسبی انتخاب کنید و در حمام از آن استفاده کنید. اگر موهای خشکی دارید از شامپوی مخصوص موی خشک استفاده کنید و اگر موی چربی دارید از شامپوی مخصوص موی چرب. معمولا موهای فر، خشک و موهای صاف، چرب هستند. موهای خشک احتیاجی ندارند تا بیش از دو مرتبه در هفته شسته شوند.

 

اگر زمانی به شستشوی روزانه احتیاج داشتید، می‌توانید از شامپوهایی که برای شستشوی روزانه طراحی شده است کمک بگیرید. البته شست و شوی روزانه موها کار چندان مناسبی نیست و این کار را فقط در موارد خاص انجام دهید.

 

روش شستن موها نکته‌ای است که با هر مدل مویی باید آن را رعایت کنید. ابتدا به نسبت قد و حجم موهایتان روی کف دست شامپو بریزید و آن را با آب رقیق کنید. سپس به ریشه‌ها بزنید و خوب ماساژ دهید. برای شستن ساقه مو از حرکات خشن استفاده نکنید. موها در حالت خیس بسیار حساس هستند و ایجاد اصطکاک بین آنها موجب شکنندگی و موخوره خواهد شد. برای شستن موها، موهایتان را شبیه به یک طناب بگیرید و از بالا فشار دهید تا به پایین‌ترین قسمت برسید. نکته دیگر این است که به هیچ عنوان از آب داغ در حمام استفاده نکنید.

 

رطوبت رسانی به مو

 

شامپو علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، می‌تواند باعث خشکی مو هم بشود. برای همین احتیاج دارید تا بعد از شامپو از نرم‌کننده و ماسک مو استفاده کنید. نرم کننده‌ها شبیه به کرم هستند که به تارهای مو می‌چسبند و وظیفه نرم کردن آنها را بر عهده دارند؛ اما ماسک مو یکی از محصولات روتین مو است که نسبت به نرم‌کننده غلظت بیشتری دارد و شبیه به یک لایه ضخیم روی مو قرار می‌گیرد. این محصول علاوه بر نرم کردن مو، باعث رطوبت‌رسانی و تغذیه آن می‌شود. اگر موی فری دارید در این مرحله نسبت به باز کردن گره‌های آن اقدام کنید.

 

معمولاً موهای فر و موهای ضخیم احتیاج به مقدار بیشتری از نرم‌کننده و ماسک مو دارند. دقت کنید که هیچ کدام از این محصولات نباید به ریشه موی شما برخورد کنند و باید چند سانتی‌متر پایین‌تر از ریشه زده شوند. موهای برخی از افراد با استفاده از ماسک مو یا نرم‌کننده حجم یا پف خود را از دست می‌دهد. بهتر است با آزمون و خطا محصول مناسب خودتان را در این رابطه پیدا کنید. 

 

اگر موهای شما خیلی خشک شده و یا آسیب دیده است، از ماسک موی داخل حمام هم در روتین موی خود استفاده کنید. معمولا نرم‌کننده‌ها حدود ۵ دقیقه باید روی سر بمانند و بعد به خوبی آبکشی شوند؛ ولی این زمان برای ماسک مو طولانی‌تر خواهد بود. نرم کننده را می‌توانید هر بار که به حمام می‌روید استفاده کنید؛ اما ماسک مو معمولا هفته‌ای دو باراستفاده می‌شود. در این رابطه حتما به دستور مصرف روی محصول توجه کنید. موهای رنگ و دکلره شده هم به دلیل خشکی بعد از استفاده از مواد شیمیایی، جز موهایی هستند که به ماسک مو احتیاج دارند.

 

 

 

 

روتین موی بعد از حمام

 

حالا که از حمام بیرون آمدید، نوبت به مراقبت‌های بعد از آن می‌رسد.

 

خشک کردن مو

 

وقتی از حمام بیرون می‌آیید، با یک حوله به آهستگی کف سر را خشک کنید. سپس مانند شکل پایین شروع به خشک کردن ساقه مو کنید. حواستان باشد که موها را روی هم نکشید و بین آنها اصطکاک ایجاد نکنید و فقط حوله را روی هر قسمت فشار دهید. خشک کردن صحیح مو، بخشی از روتین مراقبتی مو است که خیلی به آن توجه نمی‌شود.

 

 

آبرسانی و تغذیه مو

 

بعد از این که آب‌گیری موهایتان انجام شد و موها به حالت نم‌دار رسیدند، وقت آن رسیده تا با محصولات مراقبتی خارج از حمام به آنها رسیدگی کنید. محصولاتی که در روتین موی داخل حمام استفاده کردید، احتیاج به آبکشی داشتند؛ ولی این محصولات روتین مو احتیاج به آبکشی ندارند و زمان طولانی‌تری روی موها می‌مانند. کرم‌ها، سرم‌ها و روغن‌های مو، محصولات هستند که شما می‌توانید به نسبت نوع موی خود از آنها استفاده کنید. تمام این محصولات دارای مواد مغذی و آبرسان برای مو هستند.

 

 

 

 

روغن تراپی مو

 

استفاده از روغن‌های طبیعی برای آبرسانی، ترمیم و تغذیه مو را روغن تراپی می‌گویند. شما می‌توانید قبل یا بعد از حمام روغن تراپی را در روتین موی خود قرار دهید. معمولا از روغن‌های مرطوب‌کننده و سنگین مثل نارگیل و زیتون قبل از حمام و از روغن‌های پوشاننده و سبک مثل آرگان و بادام شیرین بعد از حمام استفاده می‌شود. اگر از روغن‌های سنگین بعد از حمام استفاده کنید، بعد از چند ساعت، آلودگی محیط را جذب می‌کنند و به جای ترمیم مو باعث آسیب رسیدن به آن می‌شوند. علاوه بر این موهای شما را چرب و کم حجم نشان خواهند داد.

 

برای روغن تراپی قبل از حمام تمام موهایتان را به روغن آغشته کنید. بعد از این که مطمئن شدید که روغن به تمام قسمت‌های مو رسیده است، موهایتان را جمع کنید و بعد از ۴۵ دقیقه به حمام بروید. به خاطر داشته باشید که داخل حمام، آخرین آب‌کشی را با آب سرد انجام دهید تا مواد مغذی داخل مو بماند. برای روغن تراپی بعد از حمام، ابتدا کرم مو یا هر محصولی که جز روتین مراقبت از موی شما هست بزنید، سپس به اندازه چند قطره از روغن به کل موها بزنید.

 

و در آخر اینکه

 

حتی با داشتن حداقل محصولات مراقبتی (یک شامپو، یک ماسک مو و یک روغن مو) می‌توان موهایی سالم، زیبا و براق داشت.

شما می‌توانید محصولات مراقبتی مختص موهای خود را از فروشگاه همواره تخفیف اینترنتی تبنگو تهیه کنید. 

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید